Sort by

Ryan has logged 28 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantômas

Fantômas

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Problem Child

Problem Child

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry