Ryan has logged 220 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pear Fall

Pear Fall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry