Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Long Story Short

Long Story Short

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come to Dinner

Come to Dinner

1934
×
★★½
Edit this entry  
22
Harlow: The Blonde Bombshell

Harlow: The Blonde Bombshell

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nights in the Boulevard

Nights in the Boulevard

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chinatown Kid

Chinatown Kid

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
Screwball Squirrel

Screwball Squirrel

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
Why Daddy?

Why Daddy?

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
Dead Asleep

Dead Asleep

2021
×
Edit this entry  
08
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaolin Temple

Shaolin Temple

1976
×
★★★
Edit this entry  
06
Five Shaolin Masters

Five Shaolin Masters

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
GetEven

GetEven

1993
×
Edit this entry  
03
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops

Abbott and Costello Meet the Keystone Kops

1955
×
★★½
Edit this entry  
02
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1953
×
★★½
Edit this entry  
02
Killer's Delight

Killer's Delight

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Firecloud

Johnny Firecloud

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The No Mercy Man

The No Mercy Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Abbott and Costello Go to Mars

Abbott and Costello Go to Mars

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
Lost in Alaska

Lost in Alaska

1952
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Comin' Round the Mountain

Comin' Round the Mountain

1951
×
★★★
Edit this entry