Ryan has logged 322 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seconds

Seconds

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Edit this entry  
27
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Ice Follies of 1939

The Ice Follies of 1939

1939
×
★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Town on Trial

Town on Trial

1957
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry