Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Identikit

Identikit

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
03
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X

X

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry