Sort by

Ryan has logged 141 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paris 05:59 / Théo & Hugo

Paris 05:59 / Théo & Hugo

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pitter Patter Goes My Heart

Pitter Patter Goes My Heart

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★
Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry