Sort by

Shrimpo has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
Edit this entry  
25
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peluca

Peluca

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry