Shrimpo has logged 305 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cyrano

Cyrano

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
03
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Please Baby Please

Please Baby Please

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry