Sort by

Richard has logged 374 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breaking the Girls

Breaking the Girls

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Old School

Old School

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to Mooseport

Welcome to Mooseport

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pest

The Pest

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry