Ryley has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry