• It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Bacall to Arms

    ★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • Baseball Bugs

    ★★★½

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★½

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★½

  • Laura

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Bugs Bunny and the Three Bears

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • This Gun for Hire

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★½

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Elmer's Candid Camera

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Destry Rides Again

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Informer

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • The Lonely Villa

    ★★★

  • The Mermaid

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Kiss

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Man Walking Around a Corner

    ★★★

  • DELICIOUS SUBWAY

    ★★★★

  • Frozen 2: Even Better

  • Rocky Collection

  • The Godfather Collection