• Risky Business

    Risky Business

    ★★★★

    Great

    This is so much different than I thought it was going to be, lol. It is very very good however and that Tangerine Dreams soundtrack is pure aces.

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★½

    Amazing

    Dat cinematography and atmosphere though 👌😍

  • Destry Rides Again

    Destry Rides Again

    ★★★★

    Great

    Fun, funny and surprisingly somber, this is a great and unique Western. Jimmy and Marlene are dynamite together.

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★

    Decent

    The direction is fantastic, the performances are great and the fights are very cool. However, the plot and dialog are very messy and leave a lot to be desired and the pacing is very all over the place, they're a lot of slow uninteresting parts in this. Maybe I'll like this more on rewatch, but for now, I'm left disappointed.

  • Phone Booth

    Phone Booth

    ★★★★

    Great

    "You done make me hurt my dick hand"

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★

    Mediocre

    😴😴😴 What a snoozefest

  • Joe Kidd

    Joe Kidd

    ★★½

    Average

    Clint Eastwood and Robert Duvall in a John Sturges directed movie written by Elmore Leonard. It sounds like that should make for a great movie, but unfortunately, this is very dull and half baked. Nobody is really putting in much effort here and it shows. This is easily Clints worst Western. It does have a good score by Lalo Schriffen and a couple cool moments, but it's definitely not enough to save it.

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    ★★★★

    Great

    I can't believe I put this movie off for so long. I always heard bad things, but this rules. An absolute banger soundtrack, great direction from Lin, probably the best racing scenes in the franchise and HAN. Awesome movie

  • F9

    F9

    ????

    I honestly can't rate this, it's too batshit insane.

  • Last Train from Gun Hill

    Last Train from Gun Hill

    ★★★★½

    Amazing

    Absolutely fantastic film, stellar westerns like this just hit different.

  • Stoker

    Stoker

    ★★½

    Well made, but wack.

  • Batman: Year One

    Batman: Year One

    ★★½

    Average

    It has some solid animation, a great voice cast and it's very accurate to its source material, but that comes at a detriment if you've read the comic series like I have. It does pretty much nothing different from the comics, in fact, it keeps the same structure as the comic, which translates pretty weirdly from book to screen. I really think you don't need most of the narration that is in this, it all comes from the source,…