Ryan has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Landline

Landline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry