Sort by

rznlz has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notebook on Cities and Clothes

Notebook on Cities and Clothes

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry