Sort by

Saad_ali08 has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry