Sarah has logged 176 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
11
Reflections on Black

Reflections on Black

1955
×
Edit this entry  
11
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
10
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
½
Edit this entry  
10
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★
Edit this entry  
08
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Film Study

Film Study

1926
×
Edit this entry  
08
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
Edit this entry  
07
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
05
Leech

Leech

2021
×
Edit this entry  
05
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
Edit this entry  
05
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★½
Edit this entry  
04
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
13
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
Edit this entry  
01
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
Edit this entry  
31
Not the First Time

Not the First Time

1976
×
Edit this entry  
29
The Birth of Light

The Birth of Light

1997
×
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Themes and Variations

Themes and Variations

1928
×
Edit this entry  
28
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Five Minutes of Pure Cinema

Five Minutes of Pure Cinema

1926
×
Edit this entry  
26
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Emak-Bakia

Emak-Bakia

1926
×
Edit this entry  
25
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Edit this entry  
24
Schwechater

Schwechater

1958
×
Edit this entry  
24
Report

Report

1967
×
Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
23
Lotfi: Four Seasons

Lotfi: Four Seasons

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Rug

Rug

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
So Can I

So Can I

1975
×
Edit this entry  
22
No

No

2010
×
Edit this entry  
21
A Wedding Suit

A Wedding Suit

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Process Red

Process Red

1966
×
Edit this entry  
21
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
Edit this entry  
21
Less

Less

1973
×
Edit this entry  
18
Roads of Kiarostami

Roads of Kiarostami

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
ABC Africa

ABC Africa

2001
×
Edit this entry  
15
10 on Ten

10 on Ten

2004
×
Edit this entry  
14
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Edit this entry  
14
The Report

The Report

1977
×
★★½
Edit this entry  
14
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Edit this entry