Sort by

Houston has logged 525 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★
Edit this entry  
30
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★½
Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Turning

The Turning

2020
×
½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★½
Edit this entry  
22
Ask Father

Ask Father

1919
×
★★★
Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
21
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
T-Men

T-Men

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★½
Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Comedian

The Comedian

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry