Sort by

Houston has logged 51 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Bodyguard

My Bodyguard

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jexi

Jexi

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolls

Dolls

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Colors

Colors

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spring

Spring

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry