Sort by

Houston has logged 451 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Awake

Awake

2021
×
★½
Edit this entry  
31
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Edit this entry  
30
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
½
Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
National Champions

National Champions

2021
×
★½
Edit this entry  
28
My Hindu Friend

My Hindu Friend

2015
×
Edit this entry  
28
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
A Family Man

A Family Man

2017
×
½
Edit this entry  
27
White Sands

White Sands

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Two

Two

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Unknown Dimension: The Story of Paranormal Activity

Unknown Dimension: The Story of Paranormal Activity

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steelmanville Road

Steelmanville Road

2017
×
½
Edit this entry  
15
Bad Ben

Bad Ben

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
I See You

I See You

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Edit this entry  
12
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Build the Wall

Build the Wall

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
24 Exposures

24 Exposures

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Brink!

Brink!

1998
×
★★
Edit this entry