Thomas has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Hook

Hook

1991
×
★★
Edit this entry  
21
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Candidate

The Candidate

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Drone

The Drone

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
On the Inside of a Military Dictatorship

On the Inside of a Military Dictatorship

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

2014
×
★★★½
Edit this entry