Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Tribe

The Tribe

2014
×
Edit this entry  
10
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Angry Man

God's Angry Man

1980
×
Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Edit this entry  
07
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
06
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
29
The Chair

The Chair

2012
×
Edit this entry  
29
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
07
Daddy

Daddy

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
Edit this entry  
11
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
11
La ciudad que huye

La ciudad que huye

2006
×
Edit this entry  
11
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Architecture of Doom

The Architecture of Doom

1989
×
Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
Edit this entry  
20
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Amparo

El Amparo

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
wkw/tk/1996@7'55''hk.net

wkw/tk/1996@7'55''hk.net

1996
×
Edit this entry  
21
Caracas Vice Vol. 2

Caracas Vice Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything I Knew About Love

Everything I Knew About Love

2019
×
Edit this entry  
21
The Follow

The Follow

2001
×
Edit this entry  
21
I Travelled 9000 km To Give It To You

I Travelled 9000 km To Give It To You

2007
×
Edit this entry  
21
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
Edit this entry  
15
The Night of the Two Moons

The Night of the Two Moons

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Edit this entry