Yosmel has logged 54 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
31
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Friend Nietzsche

My Friend Nietzsche

2012
×
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★½
Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wave

The Wave

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
Read the review Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
08
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
08
After the Ball

After the Ball

1897
×
Edit this entry  
07
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
07
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Read the review Edit this entry  
07
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nerve

Nerve

2016
×
Edit this entry  
04
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Edit this entry