Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1991: The Year Punk Broke

1991: The Year Punk Broke

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Apple

The Apple

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grimsby

Grimsby

2016
×
½
Edit this entry  
10
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
News from a Personal War

News from a Personal War

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bully

Bully

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
08
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry