Sadie Sanchez has logged 45 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry