Sort by

Steve has logged 399 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Wolves: Ghosts of the Arctic

White Wolves: Ghosts of the Arctic

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leave it to Beavers

Leave it to Beavers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Growing Up Wild

Growing Up Wild

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sam Morril: Up on the Roof

Sam Morril: Up on the Roof

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sam Morril: I Got This

Sam Morril: I Got This

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jim Gaffigan: Noble Ape

Jim Gaffigan: Noble Ape

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe DeRosa: You Let Me Down

Joe DeRosa: You Let Me Down

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kevin Hart: Irresponsible

Kevin Hart: Irresponsible

2019
×
★½
Read the review Edit this entry