Sort by

Safeer has logged 70 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Paheli

Paheli

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kaamyaab

Kaamyaab

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ludo

Ludo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ginny Weds Sunny

Ginny Weds Sunny

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chaman Bahar

Chaman Bahar

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Serious Men

Serious Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lazy Boy

Lazy Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love per Square Foot

Love per Square Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ankhon Dekhi

Ankhon Dekhi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gunjan Saxena: The Kargil Girl

Gunjan Saxena: The Kargil Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Article 15

Article 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cargo

Cargo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Talvar

Talvar

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raat Akeli Hai

Raat Akeli Hai

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wazir

Wazir

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
96

96

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angrezi Medium

Angrezi Medium

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Why Cheat India

Why Cheat India

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trance

Trance

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
C U Soon

C U Soon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Judgementall Hai Kya

Judgementall Hai Kya

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry