Sort by

Saffir has logged 157 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mars One

Mars One

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love in the Villa

Love in the Villa

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Cicada

Cicada

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You'll Never Get Rich

You'll Never Get Rich

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Queen

The Devil Queen

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brasília 18%

Brasília 18%

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Reaches Down to Earth

Heaven Reaches Down to Earth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mascarpone

Mascarpone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Queen

The Devil Queen

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cow

Cow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crush

Crush

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry