Saif has logged 25 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue (To You, and You Alone)

Blue (To You, and You Alone)

×
Read the review Edit this entry  
09
The Witches

The Witches

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad

Bad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Story of the Animated Drawing

The Story of the Animated Drawing

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Tantalizing Fly

The Tantalizing Fly

1919
×
Edit this entry  
02
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Edit this entry  
02
Autour d’une cabine

Autour d’une cabine

1894
×
Read the review Edit this entry  
02
Detroit

Detroit

2017
×
Read the review Edit this entry