Sort by

sailorscorpio has logged 50 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rink

The Rink

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie

Animals on the Loose: A You vs. Wild Interactive Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'amore

L'amore

1948
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sanctum

Sanctum

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry