Andy has logged 226 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
27
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Daphne

Daphne

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Suntan

Suntan

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Churchill

Churchill

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★½
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry