Sort by

viv/ian has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
24
Late Night

Late Night

2019
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Edit this entry  
17
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Möbius

Möbius

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
24
My First Crush

My First Crush

2007
×
Edit this entry  
24
The Event

The Event

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Belly

Belly

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape from Polygamy

Escape from Polygamy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Judy

Judy

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
01
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Austenland

Austenland

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
The Last Farm

The Last Farm

2004
×
Edit this entry  
02
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
Read the review Edit this entry