Nick has logged 242 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
VFW

VFW

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Firewalker

Firewalker

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Crime

High Crime

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Another Nice Mess

Another Nice Mess

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hands You Shake

The Hands You Shake

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muscle

Muscle

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
By Dawn's Early Light

By Dawn's Early Light

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La guagua aérea

La guagua aérea

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avalon

Avalon

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Score

Score

1974
×
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
James Tont Operation T.W.O.

James Tont Operation T.W.O.

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
Read the review Edit this entry  
30
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Beast of Yucca Flats

The Beast of Yucca Flats

1961
×
Read the review Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry