Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★
Edit this entry  
27
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★½
Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Edit this entry  
24
India Song

India Song

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
Edit this entry  
19
Picnic

Picnic

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★
Edit this entry  
15
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
Our Music

Our Music

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
13
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★½
Edit this entry  
12
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
Edit this entry  
11
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Human Condition

The Human Condition

×
Read the review Edit this entry  
10
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry