Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Edit this entry  
24
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cherry

Cherry

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
MFKZ

MFKZ

2017
×
Edit this entry  
17
Bronson

Bronson

2008
×
Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
Edit this entry  
15
New Gods: Nezha Reborn

New Gods: Nezha Reborn

2021
×
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Way of the Househusband

The Way of the Househusband

×
Edit this entry  
14
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
12
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Edit this entry  
10
Thus Spoke Kishibe Rohan

Thus Spoke Kishibe Rohan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★★
Edit this entry