Sort by

Salem has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Saw

Saw

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Speed of Time

The Speed of Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Water Carrier Died

The Water Carrier Died

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hashtag

Hashtag

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Extra Footage

Extra Footage

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Unfamiliar

The Unfamiliar

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Respectful Man

The Last Respectful Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Days of American Crime

The Last Days of American Crime

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Z

Z

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry