Salman Al Farisi has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crow: The Legend

Crow: The Legend

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Hindu Friend

My Hindu Friend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Santa

Get Santa

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mars of Destruction

Mars of Destruction

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry