Sort by

julian has logged 33 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All About E

All About E

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jim Gaffigan: Cinco

Jim Gaffigan: Cinco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Visitor

The Visitor

1979
×
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neerja

Neerja

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Boss

The Boss

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fits

The Fits

2015
×
Read prior review Edit this entry