Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
salt

salt

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for salt
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • salt’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever 2021

    ★★½ Watched by salt 12 Feb, 2021

    idk but........ part 1 was the best out of all

  • Love, Rosie

    Love, Rosie 2014

    ★★★★ Rewatched by salt 07 Feb, 2021

    preparing for valentine's day also timing's really a bitch huh

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens 2019

    ★★★★ Rewatched by salt 03 Jan, 2021

    Still good

  • The Call

    The Call 2020

    ★★★½ Watched by salt 24 Dec, 2020

    This is why you dont pick up phone calls

  • Josée

    Josée 2020

    ★★½ Watched by salt 12 Dec, 2020

    came here for nam joo hyuk but did not get what the show was actually about

  • Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train

    Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train 2020

    ★★★ Watched by salt 21 Nov, 2020

    I dont know if this is an accurate rating but I watched because I had time to kill in the mall and I never watch anime :/

  • Black Mirror: Be Right Back

    Black Mirror: Be Right Back 2013

    ★★★½ Rewatched by salt 19 Nov, 2020

    So she kept the robot huh. Also cannot listen to how deep is your love the same way again

  • Black Mirror: White Bear

    Black Mirror: White Bear 2013

    ★★★★½ Rewatched by salt 18 Nov, 2020

    Absolute thriller

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby 2013

    ★★★½ Watched by salt 28 Jul, 2020

    He really did all THAT

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians 2018

    ★★★★½ Watched by salt 22 Jul, 2020

    Put off watching this bc of reasons but it was better than I expected

    Kinda hits close to home

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin 2011

    ★★★½ Watched by salt 19 Jul, 2020

    Let’s talk about Ezra Miller n crop tops

  • Ready Player One

    Ready Player One 2018

    ★★★★ Rewatched by salt 16 Jul, 2020

    Black mirror bandersnatch + final fantasy

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

7
  • actually enjoyable
  • don't understand the ending lol
  • dont know why i like it
  • emotional
  • the guy's hot
  • thriller
  • wow first movie of 2019 lmao
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.