SaltySandals has logged 427 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
24
Game of Death Redux

Game of Death Redux

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Game of Death

Game of Death

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Read the review Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
04
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Read the review Edit this entry  
03
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry