SaltySandals has logged 61 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Read the review Edit this entry  
27
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
25th Hour

25th Hour

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sabata

Sabata

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Mother

Mother

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
Read the review Edit this entry