Sam has logged 107 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Danger Close: The Battle of Long Tan

Danger Close: The Battle of Long Tan

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Here Without Me

Here Without Me

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lovely Trash

Lovely Trash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Walk in the Fog

A Walk in the Fog

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Rahman 1400

Rahman 1400

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
The Last Step

The Last Step

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
You're My Home

You're My Home

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Namaste England

Namaste England

2018
×
½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Manmarziyaan

Manmarziyaan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love in the Time of Cholera

Love in the Time of Cholera

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anna

Anna

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry