RSS feed for Sam
  • Pee-wee's Big Adventure

    Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★

    Still as great as it was when I was 12, although it also makes me wonder if the 1980s might have been the ugliest period for studio releases in movie history.

  • Pee-wee's Big Holiday

    Pee-wee's Big Holiday

    ★★

    "You know I don't want to go anywhere or try anything new," explains the  hero of "Pee-wee's Big Holiday," which has just been made available on Netflix and in a small handful of theaters. The movie, written by Reubens and Paul Rust, dictates that Paul Reubens' iconic, charcoal-suited manchild will leave his small-town home behind, encountering a wide swath of all-American oddballs en route from idyllic, anachronistic Fairville to the equally mythic New York City. But while "Big Holiday" preaches…

  • Allegiant

    Allegiant

    ★½

    More like Incoherant.

  • The Boxtrolls

    The Boxtrolls

    ★★½

    Beautiful but inert, like a clockwork toy someone forgot to wind.

  • Tracks

    Tracks

    ★★½

    Stranded awkwardly between road movie and tone poem.

  • The Guest

    The Guest

    ★★

    I am not trusting any of you fuckers about Adam Wingard movies ever again.

  • This Is Where I Leave You

    This Is Where I Leave You

    ★★

    Of all the movies that can pull off an Eternal Sunshine reference, this is not one of them.

  • Step Up Revolution

    Step Up Revolution

    ★★

    I do realize that having political issues with a Step Up movie is kind of ridiculous, but seriously, fuck the end of this movie. Ok dancing tho.

  • Step Up 3D

    Step Up 3D

    ★★★

    The non-dancing parts are, like, strictly from hunger, man, but if that long single-take number doesn't make you think of Singin' in the Rain just a little, you need to be having more fun.

  • The Giver

    The Giver

    ★½

    When your bugaboo is Sameness, you should not make a movie that so utterly reeks of it.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★½

    A "children's movie" of a kind no child of mine will be allowed to see. It doesn't make me want to hit things, so point there, but should the earth swallow it whole I doubt there would be a single soul who would miss it. As I grew up on '80s garbage like Cobra and The Hard Way, its loud obvious tickles certain nostalgia triggers, but if ever a movie made Michael Bay look like a visionary by comparison, this is it.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★½

    Not quite good enough to be as pleased with itself as it is, but rather enjoyable, especially when it forgets it's a Marvel movie.