Samantha has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old School

Old School

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
7500

7500

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
7500

7500

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tag

Tag

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry