Samantha has logged 24 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Boys

Bad Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry