RSS feed for samanthalonder
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: Resolution

Doctor Who: Resolution

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★½
Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hal

Hal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry