Sort by

Samara has logged 221 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Off to the Opera

Off to the Opera

1952
×
Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
03
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Car of Tomorrow

Car of Tomorrow

1951
×
Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
2012

2012

2009
×
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry