Sort by

Samarth Solanki has logged 446 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kanchana Sita

Kanchana Sita

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kummatty

Kummatty

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Esthappan

Esthappan

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clouds of May

Clouds of May

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry