Sort by

Samarth Solanki has logged 33 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wanderers

Wanderers

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
The Shout

The Shout

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Read prior review Edit this entry  
07
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read prior review Edit this entry  
06
A.K.A. Serial Killer

A.K.A. Serial Killer

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read prior review Edit this entry