• House of Secrets: The Burari Deaths

    House of Secrets: The Burari Deaths

    ★★★½

    While some true crime media becomes exploitive and exaggerated, House of Secrets seeks to navigate the sensationalized story of this family. It’s very intentional and meaningful approach to laying out the cultural, spiritual, and socioeconomic circumstances of this case create a very fascinating series. It explores how mental illness, patriarchy, and spirituality lead a family to die, leaving the question of how do we define the space between murder and suicide? 

    This is a very, very intriguing case but it…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There is a lot to unpack about Doctor Strange in the Multiverse of Madness. First of all, I still haven't seen the first one, and I'm sure I'll watch it soon. Second of all, it's hard to watch Everything Everywhere All at Once just weeks before this film.

    I actually liked this, it's pretty close to what I was expecting from Sam Raimi. From the messy editing, the horror elements, to the humour. I knew there would be an element…

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★

    I'm in shock that anyone actually liked this. I was bored, every single week, and thought this was some of the most annoying story telling in the MCU. The Falcon and the Winter Soldier and Hawkeye were the weakest MCU shows so far, and I enjoyed them ten times more than this. Some bias with Hawkeye because of my adoration for comic Kate Bishop, but still.

    What a waste of an amazing cast; I thought only Ethan Hawke actually tried…

  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

    Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

    ★★★½

    I believe Jonestown is one of the most terrifying things to happen in the last hundred years. It’s hard to comprehend, especially hearing survivors talk about holding their loved ones as they died. There’s so much to genuinely cry about. The heartbreak that so many black people saw this as a rare place to live in harmony, only to be slaughtered. The psychology behind manipulating almost 1000 people to participate in their own murder. The children. 

    The impact of a…

  • The Sacrament

    The Sacrament

    ★★

    I feel like this still could have been good despite it being clearly heavily inspired by Jonestown (and denying it). But somehow he made a mass tragedy into a really boring film.

  • Rose Red

    Rose Red

    ★★★

    Feeling super nostalgic and had to rewatch this immediately after my viewing of the original It. I'm in a miniseries mood lately and I can't stop! It's always been my favourite form of story telling through media but I'm sure my film haze will take over again soon.

    The autism story line was super forced and far more uncomfortable than I remember, but I was also pretty young when I watched this. Stephen King didn't know where to draw the…

  • It

    It

    ★★★½

    I don't even remember how old I was when I saw this, I believe it was watching Rose Red that made me seek it out though. I'm definitely going to rewatch that again soon! This two part series is and always will be a classic, the only thing I wanted different was to include more Pennywise.

    It still has many comically scary moments, most notably the library scene or "kiss me fatboy". It was fun! It's crazy this is my first time rewatching it, it's been over a decade!

  • WeCrashed

    WeCrashed

    ★★★

    I was much more invested in The Dropout! I actually cared and hated the main players, whereas I couldn't say the same for WeCrashed.

    I loved what Jared and Anne did with their characters, however, it just didn't stay as interesting as other shows about greed and delusion. Succession is one of the very few shows to pull off the deranged, comical rise and fall of wealthy people and while WeCrashed is based on reality and it's lead has a…

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★★

    Eating a pretzel on a nice theatre recliner chair, lightly stoned, I realized that Michael Bay really thought he did something here. I think that I like him at his most serious attempts, as it's easier to get invested. Good for you Michael, your films don't make a lot of sense and they usually have many inconsistencies, but you gave me Jake, and you gave him good.

    I genuinely felt like I was on a rollercoaster at points and it…

  • Choose or Die

    Choose or Die

    ★★½

    Choose or Die absolutely had some fun moments and very creative ideas, but it was ultimately a background film. I’m trying to get decent at Fortnite because my cousins are like 6-8 and it’s the only way they’ll talk to me apparently! This was a fun film to watch, especially after I accepted I am just bad at that game.

  • Zathura: A Space Adventure

    Zathura: A Space Adventure

    ★★★½

    I was like seven when this came out, and it was both terrifying and thrilling. So fun to watch it with my younger cousins and hear their ridiculous commentary. It’s clearly not as good as Jumanji which shattered my heart as a kid.

  • Dopesick

    Dopesick

    ★★★★

    Finishing the final episode this afternoon was hard, there's so much loss and such little repercussion. The crisis persists, through actual drugs and generational trauma we won't know the extent of for a long time. I wish there were more specifics about law and how the present reflects what everyone working against Purdue strived to accomplish. Other than that, it was a very emotional and sometimes empowering miniseries that I'm grateful exists.

    I was not fully aware of just how…