Sort by

Sam ⧗ has logged 148 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Edit this entry  
18
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
LOL

LOL

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry